ОДОМАШНЕННЯ НАЦИЗМУ В ТЕЛЕСЕРІАЛІ «ЛЮДИНА У ВИСОКОМУ ЗАМКУ»
DOI:
https://doi.org/10.32589/2411-3883.19.2022.274042Ключові слова:
американська література, телесеріал, альтернативна історія, дистопія, Філіп Дік, Френк Спотнійц, американська мрія, нацизмАнотація
Продовжуючи вивчення альтернативно-історичного роману Філіпа Діка «Людина у високому замку» («The Man in the High Castle», 1962) й однойменного телесеріалу Френка Спотніца за його мотивами (2015–2019), у цій публікації авторка зосереджується на феномені одомашнення, «банальності зла», передусім нацистської ідеології, у зазначеному фільмі. Творці серіалу прагнуть такого ефекту заради занурення глядача у складні історичні процеси, для демонстрації того, що слідування небезпечній ідеології може трапитися майже з кожним. У серіалі представлено зокрема східне узбережжя США, насамперед Нью-Йорк 1960-х рр., під владою нацистів. У статті порівнюються моделі світу в романі й серіалі; наголошується на тому, що окремі риси американського суспільства забезпечують його імунітет проти нацистської ідеології, натомість інші за певних умов уможливлюють компроміс із нацизмом. Приклад родини Смітів демонструє залежність звичайних людей від обставин, пропаганди та маніпуляції масовою свідомістю, особливо коли існує ідеологія, що виправдовує їхні дії, підтримувана суспільством і державою.
Посилання
Криницька, Н. І. (2019). Альтернативна історія США в романах Філіпа Діка «Людина у високому замку» (1962) та Філіпа Рота
«Змова проти Америки» (2004). Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філологія», 83,
–97.
Криницька, Н. І. (2021). «Залізна мрія» Нормана Спінрада в контексті деміфологізації «американської мрії». Філологія: сучасний
погляд на вивчення актуальних проблем: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, м. Запоріжжя, 19–20 лютого 2021 р., 67–70.
Криницька, Н.І. (2020). Моделювання території США авторами альтернативної історії у випадку перемоги країн «осі» в Другій світовій війні. Сучасні літературознавчі студії, 17, 47–55.
Abele, K.T. (2020). The man in the high castle or the history that never happened: The conflation of alternative history, memory, and ideology (Ph.D. diss.). Arizona State University.
Arendt, H. (2006). Eichmann in Jerusalem: A report on the banality of evil. NY: Penguin Books.
Dawe, I. (2016). The man in the high castle (2015). Retrieved from https://www.artofthetitle.com/title/the-man-in-the-high-castle/
Dick, Ph. K. (1992). The man in the high castle. NY: Vintage.
Spotnitz, F. (2015–2019). The man in the high castle (TV series). Amazon Studios.
Vaidman, L. (2002). Many-Worlds Interpretation of Quantum Mechanics. Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved from : https://plato.stanford.edu/entries/qm-manyworlds/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Дослідження, що публікуються у збірнику наукових праць, повинні бути виконані відповідно до чинного законодавства України та етичних норм. Основний обов’язок автора полягає в тому, щоб виконати таке дослідження, яке заслуговує на об’єктивне обговорення науковою спільнотою його значущості.
2. Автори повинні формулювати свої наукові спостереження у такий спосіб, щоб їхні результати могли бути підтверджені іншими вченими, без підробки отриманих висновків або маніпуляції ними.
3. Автори статей несуть відповідальність за зміст статей і за сам факт їх публікації.
4. Автор повинен цитувати ті публікації, які вплинули на сутність роботи, а також ті, які можуть швидко познайомити читача з попередніми роботами, важливими для розуміння цього дослідження. За винятком оглядів, слід мінімізувати цитування робіт, які не мають безпосереднього відношення до змісту дослідження. Автор зобов’язаний провести джерельний пошук, щоб знайти і процитувати оригінальні публікації, тісно пов’язані з цим матеріалом. Необхідно також коректно вказувати на джерела принципово важливих матеріалів, використаних у цій роботі, якщо вони не були отримані самим автором.
5. Автори повинні дотримуватися усіх чинних вимог щодо публікацій рукописів. Неприпустимим є плагіат та його удавання за оригінальну розвідку, а також подання до редакції раніше опублікованої статті. У випадках виявлення плагіату відповідальність несуть автори поданих матеріалів.
6. Співавторами статті мають бути ті особи, науковий внесок яких є вагомим у її зміст та які розділяють відповідальність за здобуті результати. Автор, який подає рукопис до друку, відповідає за те, щоб до списку співавторів були включені всі ті й лише ті особи, які відповідають критеріям авторства. У статті, написаної декількома авторами, той з авторів, хто подає до редакції контактні відомості, документи і листується з редакторами, бере на себе відповідальність за згоду інших авторів статті на її публікацію у збірнику.
7. Автори повинні повідомити редактора про будь-який потенційний конфлікт інтересів, на які могла б вплинути публікація результатів, що містяться у рукописі.
8. Автори повинні чітко вказати джерела всієї процитованої інформації, оформити посилання на наукові джерела відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 7.1:2006.
9. Редколегія має право відмовити у публікації статті за умов недотримання зазначених вимог.
10. Автор може висловити побажання не залучати деяких рецензентів до розгляду рукопису. Проте головний редактор може прийняти рішення залучити одного або декількох із цих рецензентів, якщо переконаний, що їх думки є важливими для неупередженого розгляду рукопису. Таке рішення може бути прийняте, наприклад, у тому випадку, коли є серйозні суперечності між цим рукописом і попередньою роботою потенційного рецензента.
11. Запобігання псевдонауковим публікаціям є відповідальністю кожного автора, головного редактора, рецензента, видавця й організації.