ТІЛО ЯК ВИРАЗНИК ДУХОВНОГО СТАНУ ЛЮДИНИ (НА МАТЕРІАЛІ ПІЗНЬОЇ ПРОЗИ В. ВИННИЧЕНКА)
DOI:
https://doi.org/10.32589/2411-3883.16.2019.187453Ключові слова:
тілесність, конкордизм, концепт «нової людини», соматична лексика, Володимир ВинниченкоАнотація
В статті йдеться про відображення духовного стану людини крізь її тіло у пізній прозі Володимира Винниченка – романах «Сонячна машина», «Нова заповідь», «Лепрозорій». Перелічені тексти за своєю формою наближені до політичних трактатів, вони спрямовані на вирішення певних соціальних проблем. У перелічених творах простежується виразна кореляція між станом здоров’я особи та рівнем її моралі, «чистоплотністю» життя, схильністю до самогубства. У результаті дослідження виявлено основні показники деструктивності людського характеру, які мають тілесне вираження, взаємозв’язок фізичної та духовної деградації особистості, розглянуто авторський варіант вирішення проблеми духовного та фізичного занепаду людства. З’ясовано, що фізична деградація зумовлює поступовий моральний занепад героя, зниження його вимог до себе та оточуючих, стрімку адаптацію до умов життя деструктивного суспільства.
Посилання
Vardanian M.V. Sottsial′no-filosofs′ka problematyka romaniv V. Vynnychenka 1930–40-kh rr.: avtoreferat dys. ... kand. filol. nauk : spec. 10.01.01 «Ukraïns′ka literatura» / M. V. Vardanian. Kirovohrad, 2010. 23 s. (in Ukrainian).
Hanoshenko Iu. Mif, arkhetyp, tradyttsiĭnyĭ obraz v ukraïns′komu intelektual′nomu romani 20-30-kh rr. ХХ st. : dys... kand. filol. nauk : 10.01.01 / Iu. Hanoshenko. – Zaporizzhzzhiia, 2005. — 208 s. (in Ukrainian).
Hodik K. Kontsept «bisovshchyna» u tvorchosti ukraïns′kykh ta rosiĭs′kykh pys′mennykiv pershoï polovyny ХХ stolittiia : dys... kand. filol. nauk : 10.01.05 / K.O. Hodik. – Kyiv, 2018 – 201 s. (in Ukrainian).
Hundorova T. «Konkordyzm» Volodymyra Vynnychenka: trahediia odniiieï utopiï. Khronika-2000: Nevidomyĭ Vynnychenko. Kyiv, 2010. Vyp. 82. S. 6-25. (in Ukrainian).
Leprozoriĭ : roman / Volodymyr Vynnychenko ; pisliiamova Halyny Syvachenko. Kyiv: Znanni͡a, 2011. 382 s. (in Ukrainian).
Nova zapovid′ / Volodymyr Vynnychenko ; pisliiamova Halyny Syvachenko. Kyiv: Znanniia, 2011. 349 s. (in Ukrainian).
Slovnyk ukraïns′koï movy: v 11 tomakh. Kyiv: Naukova dumka, Tom 4, 1973. S. 653. (in Ukrainian).
Soniachna mashyna. V. Vynnychenko. Roman. – Kyiv: Dnipro. 619 s. (in Ukrainian).
Syvachenko H. M. Prorok ne svoieï vitchyzny: ekspatriants′kyĭ «metaroman» Volodymyra Vynnychenka : tekst i kontekst : monohrafiiia. Kyiv : Al′ternatyvy, 2003. 280 s. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Дослідження, що публікуються у збірнику наукових праць, повинні бути виконані відповідно до чинного законодавства України та етичних норм. Основний обов’язок автора полягає в тому, щоб виконати таке дослідження, яке заслуговує на об’єктивне обговорення науковою спільнотою його значущості.
2. Автори повинні формулювати свої наукові спостереження у такий спосіб, щоб їхні результати могли бути підтверджені іншими вченими, без підробки отриманих висновків або маніпуляції ними.
3. Автори статей несуть відповідальність за зміст статей і за сам факт їх публікації.
4. Автор повинен цитувати ті публікації, які вплинули на сутність роботи, а також ті, які можуть швидко познайомити читача з попередніми роботами, важливими для розуміння цього дослідження. За винятком оглядів, слід мінімізувати цитування робіт, які не мають безпосереднього відношення до змісту дослідження. Автор зобов’язаний провести джерельний пошук, щоб знайти і процитувати оригінальні публікації, тісно пов’язані з цим матеріалом. Необхідно також коректно вказувати на джерела принципово важливих матеріалів, використаних у цій роботі, якщо вони не були отримані самим автором.
5. Автори повинні дотримуватися усіх чинних вимог щодо публікацій рукописів. Неприпустимим є плагіат та його удавання за оригінальну розвідку, а також подання до редакції раніше опублікованої статті. У випадках виявлення плагіату відповідальність несуть автори поданих матеріалів.
6. Співавторами статті мають бути ті особи, науковий внесок яких є вагомим у її зміст та які розділяють відповідальність за здобуті результати. Автор, який подає рукопис до друку, відповідає за те, щоб до списку співавторів були включені всі ті й лише ті особи, які відповідають критеріям авторства. У статті, написаної декількома авторами, той з авторів, хто подає до редакції контактні відомості, документи і листується з редакторами, бере на себе відповідальність за згоду інших авторів статті на її публікацію у збірнику.
7. Автори повинні повідомити редактора про будь-який потенційний конфлікт інтересів, на які могла б вплинути публікація результатів, що містяться у рукописі.
8. Автори повинні чітко вказати джерела всієї процитованої інформації, оформити посилання на наукові джерела відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 7.1:2006.
9. Редколегія має право відмовити у публікації статті за умов недотримання зазначених вимог.
10. Автор може висловити побажання не залучати деяких рецензентів до розгляду рукопису. Проте головний редактор може прийняти рішення залучити одного або декількох із цих рецензентів, якщо переконаний, що їх думки є важливими для неупередженого розгляду рукопису. Таке рішення може бути прийняте, наприклад, у тому випадку, коли є серйозні суперечності між цим рукописом і попередньою роботою потенційного рецензента.
11. Запобігання псевдонауковим публікаціям є відповідальністю кожного автора, головного редактора, рецензента, видавця й організації.